Тема1. Зміст дисципліни
Технологія конструкційних матеріалів і матеріалознавство — це наука про способи видобування, властивості та методи обробки металевих й неметалевих матеріалів.
Без конструкційних матеріалів, особливо без металів, не обходиться жодна галузь сучасного виробництва. Саме тому майбутній інженер-механік повинен здобути у вищому навчальному закладі не лише ґрунтовні теоретичні знання про будову, властивості та новітні технології обробки матеріалів, але й оволодіти основними методиками лабораторних досліджень і технологічних розрахунків. Системні знання та практичні навики допоможуть йому згодом в умовах виробництва раціонально вибирати необхідні матеріали, використовувати зміцнювальні технології й призначати способи виготовлення заготовок і деталей машин.
Дисципліна „Технологія конструкційних матеріалів і матеріалознавство" складається із таких частин:
металургія чорних і кольорових металів,
матеріалознавство,
ливарне виробництво,
обробка металів тиском,
зварювальне виробництво,
обробка різанням,
спеціальні способи обробки,
виготовлення виробів з полімерних матеріалів.
Металургія — галузь промисловості, яка забезпечує видобування металів із руд. Метали в рудах перебувають переважно н хімічно зв'язаному стані. їх відновлюють і рафінують здебільшого при високих температурах у спеціальних агрегатах.
Матеріалознавство вивчає у взаємозв'язку склад, будову та властивості матеріалів. Воно об'єднує металознавство та науку про неметалеві матеріали. Теоретичною основою матеріалознавства є відповідні розділи фізики та хімії. У матеріалознавстві широко використовують сучасні структурні дослідження, фізичні та механічні випробування. Завдяки цьому, а також беручи до уваги економічні розрахунки, можна обґрунтовано визначити доцільність застосування того чи іншого матеріалу в конкретних умовах експлуатації. Знання теоретичних засад металознавства дає змогу глибше зрозуміти процеси ливарного та зварювального виробництв, обробки металів тиском і різанням.
Продукцією ливарного виробництва є виливки, які виготовляють, заповнюючи рідким металом порожнину форми, що має конфігурацію й розміри майбутнього виливка. Після кристалізації та охолодження металу форму руйнують або розкривають і виймають виливок. Ливарне виробництво передбачає підготовку формових і стрижневих сумішей, виготовлення ливарних форм і стрижнів, плавлення металу, наповнення форм рідким металом, вилучення виливків із форм й очищення їхньої поверхні. Виливки виготовляють із чавуну, сталі, алюмінієвих, мідних, титанових, магнієвих, цинкових та інших сплавів.
Обробка металів тиском — це виготовлення заготовок (рідше деталей) з використанням пластичної деформації. Метал обробляють у гарячому й холодному стані. Процес високопродуктивний і економічно вигідний. До найпоширеніших видів обробки металів тиском належать: вальцювання, волочіння, пресування, кування, листове та об'ємне штампування.
Зварювальне виробництво забезпечує отримання нерознімних з'єднань заготовок завдяки зближенню їх контактних поверхонь до відстаней міжатомної взаємодії. Таке зближення відбувається внаслідок місцевого розплавлення металу й подальшої його кристалізації або внаслідок тиску. У виробничій практиці поширені різні способи дугового, контактного електричного, електрошлакового, газового та інших способів зварювання.
Поряд зі зварюванням застосовують також різання металу фізичними методами завдяки локальному його розплавленню теплотою дуги чи газового полум'я і хімічними методами, які ґрунтуються на локальному згорянні металу в струмені кисню. Обробка різанням — процес, під час якого різальним інструментом з поверхні заготовки відокремлюють шар металу у вигляді стружки з метою одержати деталі потрібної геометричної форми, заданих розмірів і якості поверхні. Незважаючи на значну трудомісткість і вартість обробки різанням, вона є виправданою, особливо тоді, коли необхідна висока точність і якість оброблених поверхонь.
Спеціальні способи передбачають обробку заготовок поверхневим деформуванням, електрофізичними й електрохімічними методами.
Виготовлення виробів з полімерних матеріалів — порівняно нова галузь промисловості, яка переважно використовує розглянуті вище технології. Полімерні матеріали поряд з металами й неметалевими матеріалами (деревиною, склом, керамікою та ін.) широко застосовують у народному господарстві.
2. Загальна характеристика металів та розвиток науки про них
Металами називають речовини, які мають кристалічну будову, металевий блиск, добру пластичність, високу електро- і теплопровідність. Із 109 елементів періодичної системи Менделєєва близько 80 є металами. Найпоширеніші в природі метали — це алюміній (8,8 % маси земної кори) і залізо (4,6 %).
У машинобудуванні хімічно чисті метали майже не застосовують з огляду на відсутність в них необхідних механічних й технологічних властивостей. Якщо, наприклад, до рідкого метилу спеціально ввести задану кількість хімічних елементів, то отримаємо матеріал з іншими властивостями, який називається сплавом. Властивості металевих сплавів можна додатково змінювати, застосовуючи відповідну термічну або хіміко-термічну обробку. Кількість сплавів, які використовуються у сучасній техніці, невпинно зростає.
Умовно метали поділяють на чорні й кольорові.
До чорних металів належать залізо і сплави на його основі — сталі та чавуни. Ці сплави є основними в машинобудівній промисловості завдяки порівняно невисокій вартості, добрим технологічним і механічним властивостям. Недоліками чорних металів є висока їх густина та низька корозійна тривкість. З огляду на це спостерігається стійка тенденція до широкого використання сплавів на основі алюмінію, титану та магнію.
Кольоровими вважають всі інші метали, крім чорних. Для технічних потреб застосовують близько 70 кольорових металів. Серед них найважливішими є алюміній, мідь, магній, титан, цинк, свинець, олово, нікель, молібден, вольфрам, кобальт, тантал, цирконій, ніобій. Мідь і алюміній у технічно чистому вигляді використовують в електро- і теплотехніці. Здебільшого кольорові метали є основою сплавів або легувальними елементами до них.
Шлях до сучасного використання металів був дуже довгим і складним. Розглянемо в ретроспективі використання металів. З археологічних розкопок відомо, що самородні метали — золото, срібло, мідь — почали застосовувати близько 8 тис. років тому. Найдавніші прикраси з міді, виявлені на території Туреччини, відносяться до VI тис. до н.е.. Знаряддя праці, виготовлені з бронзи у IV ст. до н.е., були знайдені теж на території Туреччини, а також Ірану та Месопотамії. До цього ж періоду належать і вироби з метеоритного заліза, виявлені в Єгипті.
Як вважають вчені, металургія заліза виникла понад три тисячі років тому в різних місцях земної кулі ( Мала Азія, Індія, Китай). Трохи згодом (початок І тис. до н.е.) залізо виплавляли з руд у Середній Азії, Закавказзі і на території теперішньої Швейцарії, де проживали племена кельтів. Учнями кельтів стали найближчі їхні сусіди — римляни та германці.
Виробництво заліза на території України відоме з VII-V ст. до н.е. За часів Київської Русі залізо видобували способом безпосереднього його відновлення деревним вугіллям у горнах. У XIII-XVIII ст. в Галичині, на Поліссі, Київщині й Придніпров'ї залізо отримували в горнах і примітивних домницях. На Львівщині залізо виробляли в Звенигородці, що був зруйнований татаро-монголами в 1241 р. У XVIII ст. в Галичині й на Поліссі з'явились перші доменні печі невеликих розмірів, у яких із місцевих болотних і гірських руд виплавляли чавун на деревному вугіллі. На території Галичини в 1778 р. налічувалось 40 дрібних металургійних підприємств з печами висотою від 10 до 20 метрів. Чавун переробляли в сире залізо, яке потім кували і навіть вальцювали.
Заводське виробництво чорних металів в Україні почало розвиватись на початку XIX ст. разом з промисловою розробкою кам'яного вугілля в Донбасі та залізних руд у Криворізькому й Керченському басейнах.
Коротко зупинимось на розвитку технологій відновлення і переробки заліза. Спочатку його відновлювали із руд у закритих ямах, а згодом — у невисоких печах, що називались горнами. В горно насипали деревне вугілля й залізну руду. Щоб інтенсивніше горіло підпалене вугілля, в горно вдували повітря міхами з ручним приводом. Температура в зоні горіння сягала 900 °С і більше. Відновлений Карбоном шматок заліза — криця мав вкраплення шлаку. Для витіснення шлаку крицю кілька разів проковували в нагрітому стані.
Винайдення водяного колеса стимулювало перехід від ручних повітродувних міхів до продуктивніших механічних, що дало змогу інтенсифікувати горіння вугілля й збільшити висоту горна. Високе горно стали називати домницею. У Європі домниці виникли перед XIV ст. Зі збільшенням висоти домниці краще використовувалась теплота, збільшувалась температура процесу і як наслідок поряд зі шматком криці з'являвся розплавлений чавун. Чавун порівняно з крицею мав високий вміст вуглецю і характеризувався крихкістю. Його вважали небажаним продуктом і в Німеччині називали „ диким каменем", а в Англії „ свинячим залізом" (pig iron).
Згодом металурги навчились переробляти чавун у крицю в кричному горні, який нагадував домницю. В кричний горн завантажували шматки чавуну разом з деревним вугіллям. Під дією інтенсивного дуття згоряло вугілля, розплавлявся чавун і частина вуглецю в ньому вигоряла. Так виник продуктивніший від попереднього (одностадійного) двостадійний процес виробництва криці: в першій стадії у домниці з руди отримували чавун, а в другій — із чавуну в кричному горні отримували крицю.
У 1784 р. англійський винахідник Генрі Корт (1740-1800) запропонував конструкцію пудлінгової печі для переробки чавуну в крицю. Піч замінила неекономічний кричний горн. Вона складалась з видовженого робочого простору і камери спалювання кам'яного вугілля. Твердий чавун завантажували крізь вікно в робочий простір печі. Продукти згоряння скеровували всередину печі, вони розплавляли чавун, оксидували вуглець і інші домішки. Розплавлений метал старанно перемішували залізними прутами. В міру вигоряння вуглецю метал поступово переходив у твердий стан через зростання його температури плавлення. Розігрітий шматок металу — крицю — виймали з печі й проковували. Пудлінговий процес дав змогу замінити деревне вугілля кам'яним, зменшити технологічні витрати заліза й мав вищу продуктивність порівняно з кричним.
Підвищені господарські й військові потреби вимагали невпинного розширення і вдосконалення металургійного й металообробного виробництв. Зросли вимоги до підготовки фахівців технічного профілю.
На базі нагромадженого виробничого досвіду німецький вчений Георг Бауер (1494-1555), знаний під латинським іменем Аґрікола, опублікував 12 розділів фундаментальної на той час праці „ Про гірничу справу та металургію". В ній докладно описано 80 відомих тоді мінералів, техніку добування й способи збагачення руд, а також тогочасні металургійні процеси й устаткування. Книжка Аґріколи служила підручником для гірників та металургів Західної Європи протягом двох століть.
Михайло Ломоносов (1711-1765), який був знайомий з працею Аґріколи, видав 1763 року книжку „ Перші засади металургії або рудних справ", яка служила близько 50 років підручником у Росії. В ньому описано шість металів — золото, срібло, мідь, олово, залізо та свинець.
Бурхливий розвиток металургії в Англії призвів до інтенсивного винищення лісів на її території. У зв'язку з цим проблема заміни деревного вугілля кам'яним стала дуже актуальною. Перші спроби такої заміни позитивних результатів не дали через наявність у кам'яному вугіллі шкідливої домішки — сірки. Завдяки сухій перегонці кам'яного вугілля, виконаній англійцем Абрагамом Дербі старшим (1678-1717), вдалось зменшити кількість сірки в продукті перегонки — коксі. Однак досягти повної заміни деревного вугілля коксом він не зумів.
Лише його син Абрагам Дербі молодший (1711-1763) у 1735 р. отримав кокс потрібної якості й замінив ним деревне вугілля у доменному процесі. Такий кокс відрізнявся від кам'яного вугілля високою пористістю, відсутністю летких речовин й обмеженим вмістом сірки. І все ж, щоб широко запровадити кокс, необхідно було зробити ще ряд удосконалень доменної печі (змінити систему подачі повітря й підвищити тиск дуття), що було завершено аж у середині XIX ст.
А тим часом шотландець Джеймс Нельсон у 1828 p. отримав патент на застосування гарячого повітря у доменній печі, яке нагрівалось поза піччю кам'яним вугіллям. Гаряче повітря підвищувало температуру в доменній печі й заощаджувало значну кількість дорогого коксу.
У 1857 р. англійський інженер Едуард Альфред Каупер (1819-1898) запропонував іншу конструкцію повітронагрівача, який опалювався не вугіллям, а дешевим доменним газом.
Починаючи з другої половини XIX ст. у металургії сталі зроблено цілу низку визначних винаходів. Одним з них став спосіб отримання сталі внаслідок продування повітрям рідкого чавуну. Патент на згаданий винахід був виданий в 1855 р. англійцю Генрі Бессемеру (1813-1898). Бессемер отримував один фунт стерлінгів як авторську винагороду за кожну тонну сталі, виплавлену за його методом.
У 1861 р. німецьким винахідникам братам Вільгельму Сімен-су (1823-1883) і Фрідріху Сіменсу (1826-1901) видали англійський патент на регенеративну піч. Однак спроба використати цю піч для виплавлення високоякісної сталі в тиглях закінчилась невдало — разом з металом розплавлялись і тиглі.
Невдачею закінчилась також спроба французів — сина П'єра Мартена (1825-1915) і батька Еміля Мартена (1794-1871) отримати сталь у спеціально сконструйованій Фрідріхом Сіменсом регенеративній печі, оскільки рідка сталь проникала в щілини футерівки і руйнувала її. Заслуга Мартенів — у заміні цегляної футерівки набивною з піску. У 1864 р. така піч дала першу сталь. Мартени того ж року отримали на запропоновану піч французький патент. У печі виплавляли високоякісну сталь із чавуну й металобрухту.
У 1878 р. англієць Сідні Джількріст Томас (1850-1885) взяв патент на отримання сталі з високофосфористих чавунів у конвертері з основною футерівкою. Результатами цього винаходу одразу ж скористалась Німеччина, на території якої були значні запаси залізної руди з високим вмістом фосфору. Так завдяки винаходу Томаса Німеччина дуже швидко випередила Англію у виробництві сталі.
У 1900 р. француз Поль-Луї Еру (1863-1914) започаткував спосіб виплавлення високоякісної сталі в дуговій електропечі.
В 1933 р. український інженер Микола Мозговий (1901-1959) запропонував застосувати кисень у конвертерах, щоб підвищити їх продуктивність й здешевити виробництво сталі. Однак зроблені в СРСР спроби втілити у виробництво ідею Мозгового позитивних результатів не дали. Лише пізніше — у 1952-1953 pp. на двох металургійних заводах Австрії, розташованих у Лінці та Дона-віці, почали виробляти сталь, продуваючи рідкий чавун киснем (Л-Д процес). Цей спосіб сьогодні витіснив бессемерівський та томасівський способи, ставши найпоширенішим у світі.
У 1953 р. вчені Інституту електрозварювання (м. Київ) — Борис Медовар (1916-2000) та Борис Патон запропонували новий спосіб отримання високоякісних сплавів (у т.ч. сталей), відомий під назвою електрошлаковий переплав. Його перевага у тому, що дрібні краплі розплавленого металу, проходячи крізь шлак, очищуються ним від шкідливих домішок.
Не можна оминути увагою електролізний спосіб виробництва алюмінію з глинозему, запатентований незалежно у 1886 р. французом Полем-Луї Еру і американцем Чарльзом Холлом у своїх країнах.
Водночас з розробкою нових технологій виробництва вуглецевих сталей проводились інтенсивні наукові пошуки одержання легованих сталей. Відзначився в цій справі відомий англійський фізик Майкл Фарадей (1791-1867).
Послідовником Фарадея став шотландець Роберт Мюшет, який створив інструментальну сталь, леговану 5 % вольфраму, а також марганцем, хромом і кремнієм. Ця сталь гартувалась навіть тоді, коли її охолоджували на повітрі.
У 1883 р. Роберт Гатфільд (1858-1923) запатентував високомарганцеву (> 12 % Мn) сталь, яка мала добру зносостійкість.
У 1900 р. американські дослідники Фредерік Тейлор (1854-1916) і Монсель Уайт на Всесвітній виставці в Парижі представили інструментальну сталь з вмістом 4% Сr і 18% W, чим започаткували впровадження в металообробку високостійких інструментальних матеріалів, відомих як швидкорізальні сталі.
Невпинне розширення асортименту конструкційних матеріалів, зокрема сталей, вимагало серйозних металознавчих досліджень. Вперше сталь як сплав заліза й вуглецю розглядав 1799 р. французький вчений Гютон де Морво. А у 1802 р. Девід Мюшет (батько згаданого вище Роберта Мюшета) вважав, що сталь містить 0,8...2,0 % С, а чавун — 4,0...6,0 % С. Пізніше ці межі вмісту вуглецю у сталях та чавунах були уточнені.
У 1824 р. німецький вчений Карл Карстен (1782-1853) зазначав, що вуглець у залізовуглецевих сплавах може бути в чистому вигляді (графіт), у хімічній сполуці (карбід) та у зв'язаному вигляді (за сучасними поняттями — у твердому розчині).
Російський інженер Дмитро Чернов (1839-1921) з'ясовував причини частих руйнувань гармат, досліджуючи механічні властивості їх матеріалу, охолодженого від різних температур. Завдяки таким дослідженням йому в 1868 р. вдалося відкрити критичні температури, не встановивши їх числових значень, через підсутність на той час необхідних вимірювальних приладів.
Лише пізніше у 1886 р. француз Флоріс Осмонд (1849-1912), в розпорядженні якого був термоелектричний пірометр, визначив критичні температури, відкриті Черновим.
Перші спроби дослідити й сфотографувати під мікроскопом травлені шліфи зробили в 1878 р. англійський металознавець Генрі Кліфтон Сорбі (1826-1908) та німецький — Адольф Мартене (1850-1910).
Англійський металург Вільям РобертсАустен (1843-1902) методом термічного аналізу дослідив 16 сплавів заліза з вуглецем і побудував у 1897 р. ще не повну, але вже близьку до сучасної, діаграму залізо-вуглець.
Від найдавніших часів для виготовлення металевих виробів різного призначення широко застосовували лиття і обробку тиском.
Ливарне виробництво було відоме ще в V тис. до н.е., а пошт бронзи дала поштовх для його подальшого розвитку. Перші ливарні вироби, знайдені на території України, датуються кінцем IV тис. до н.е. В XV-XIII ст. до н.е. в Північному Причорномор'ї відливали сокири, а починаючи з XII ст. в Русі лили дзвони. Новий імпульс для розвитку ливарного виробництва дало винайдення у XV ст. пороху та пов'язане з цим виготовленням гармат і великої кількості ядер до них. Чавунні ядра відливали в металевих формах.
Одним з перших способів обробки металів тиском було кування. Згодом виникли такі види обробки тиском, як волочіння (ХІІ-ХШ ст., Німеччина), вальцювання (XII-XIV ст.), об'ємне штампування (1819 р.) і пресування (1894 p.). Вальцювальний стан, який приводила в дію парова машина, виготовили в Англії 1779 р. У 1840 р. у Франції виготовили паровий молот, розроблений англійцем Джеймсом Несмітом (1808-1892).
На зміну ковальському зварюванню й заклепковим з'єднанням прийшло дугове зварювання. Пріоритет у цій справі належав українському інженерові грецького походження Миколі Бенардосу (1842-1905), який розробив спосіб дугового зварювання неплавким електродом. Невдовзі після цього російський інженер Микола Слав'янов (1854-1897) удосконалив метод Бенардоса, замінивши вугільний електрод металевим.
У 1907 р. шведський інженер Оскар Кельберг (1870-1931) для стабілізації зварювальної дуги й захисту розплавленого металу від атмосфери запропонував покривати металеві електроди спеціальними речовинами.
Американський інженер Александер запровадив зварювання непокритим металевим електродом у захисних газах (1928 рік).
У 1940 р. в Інституті електрозварювання під керівництвом академіка Євгена Патона (1870-1953) розроблено і запроваджено у виробництво дугове зварювання під флюсом. У 1949 р. цей інститут запропонував електрошлакове зварювання.
У 1877 р. американський професор Еліхю Томсон (1853-1927) вперше виконав контактне електричне зварювання.
Металеві вироби, виготовлені литтям або обробкою тиском, часто вимагали подальшої обробки на металорізальних верстатах. Опис перших металообробних верстатів знаходимо в книжках Леонардо да Вінчі (1452-1519) (Італія) і Ганса Гетца (Німеччина). Близько 1500 р. Гетц описує свердління гарматних дул, а Леонардо да Вінчі подає конструкцію токарного верстата з педальним приводом.
XVIII століття характеризується численними вдосконаленнями металообробних верстатів і створенням нових способів обробки. Варто згадати англійця Г. Моделі (1771-1831), який багато зробив у справі розвитку верстатобудування. Йому належать пріоритети в розробці супорта з механічною подачею, у створенні свердлильного, розточувального, довбального, поперечностругального, зубостругального та фрезерних верстатів. Таким чином, у XIX ст. запроваджено основні способи обробки металів різанням, а в XX ст. їх вдосконалювали й підвищували точність верстатів, виготовляли верстати-автомати. Спочатку автоматична обробка різанням була зорієнтована на масове виробництво. Та з появою верстатів з числовим програмним керуванням вона знаходить все більше застосування в дрібносерійному і навіть в одиничному виробництві.
Тема 2: Кристалічна будова металів та
сплавів
1. Будова
реальних кристалів.
Під атомно-кристалічною структурою розуміють взаємне розташування атомів (іонів) у реальному кристалі. Залежно від будови (розташування атомів) тверді тіла поділяють на аморфні і кристалічні.
Рисунок 1.1. Схема розташування атомів металу у кристалографічній
площині (а) та в просторі кристалічної ґратки (б)
Аморфні тіла характеризуються хаотичним розташуванням атомів. Тому, зберігаючи постійну форму, вони не мають певних (критичних) температур плавлення та кристалізації. Залежно від зовнішніх умов їхні властивості змінюються поступово. Аморфний стан металів реалізується за умов інтенсивного охолодження під час кристалізації.
За звичайних умов тверднення метали у твердому стані мають кристалічну будову. Для кристалічного стану характерно, перш за все, певне закономірне розташування атомів у просторі. Кожен атом (іон) у кристалі оточений певною кількістю найближчих атомів (сусідів), розташованих на однаковій відстані від нього. Розглянемо схему розташування атомів (позитивно заряджених іонів) в одній площині. Уявні лінії, проведені через центри атомів, утворюють ґратку, у вузлах якої знаходяться атоми металу — так звану кристалографічну площину (рис. 1.1, а). Багаторазове повторення таких площин у просторі, розташованих паралельно, відтворює просторову кристалічну ґратку (рис. 1.1, б). Взаємне розташування у просторі атомів реальних металів і відстань між ними визначають за допомогою рентгено-структурного аналізу. Розташування атомів у кристалі зручно зображувати у вигляді просторових схем — елементарних кристалічних комірок. Під цим розуміється найменший комплекс атомів, що дозволяє відтворити при багатократному повторенні просторову кристалічну ґратку (рис. 1.2).
2. Види кристалічних ґраток
Просторове розташування атомів у кристалічному тілі залежить від природи металу, характеру міжатомних зв'язків, температури, тиску. Прагнення атомів до найбільш щільного розміщення призводить до значної кількості комбінацій їхнього взаєморозташування. Серед промислових металів найпоширенішим є утворення трьох основних типів кристалічних ґраток: об'ємноцентрованої кубічної (ОЦК), гранецентрованої кубічної (ГЦК) і гексагональної щільного пакування (ГЩП).
У об'ємноцентрованій кубічній ґратці (рис. 1.2, а) атоми розташовані у вершинах куба і один атом у центрі куба. Таку кристалічну ґратку мають Р, К, Na, Li, Tip, Zrp, Та, W, V, Fea, Cr, Nb, Ва та інші метали.
У гранецентрованій кубічній ґратці атоми розташовані у вершинах куба і в центрі кожної грані (рис. 1.2, б). Кристалічну ґратку такого типу мають: Саа, Се, Sra, Th, Pb, Ni, Ag, Au, Pd, Pt, Ir, Fer Cu, Caa та інші метали.
Гексагональну гратку щільного пакування мають Mg, Tia, Cd, Re, Os, Ru, Zn, Co, Be, Ca та інші метали. Атоми у ГЩП-гратці розташовані у вершинах і центрі шестигранних основ призми та три атоми — у середній площині призми (рис. 1.2, в).
3. Дефекти кристалічної будови металів
Реальні полікристалічні метали завжди мають недосконалості (дефекти) кристалічної будови. Характер і ступінь порушення досконалості кристалічної будови значною мірою визначають властивості металів. Недосконалості будови кристалічної ґратки за геометричними ознаками поділяють на:
Під атомно-кристалічною структурою розуміють взаємне розташування атомів (іонів) у реальному кристалі. Залежно від будови (розташування атомів) тверді тіла поділяють на аморфні і кристалічні.
Рисунок 1.1. Схема розташування атомів металу у кристалографічній
площині (а) та в просторі кристалічної ґратки (б)
Аморфні тіла характеризуються хаотичним розташуванням атомів. Тому, зберігаючи постійну форму, вони не мають певних (критичних) температур плавлення та кристалізації. Залежно від зовнішніх умов їхні властивості змінюються поступово. Аморфний стан металів реалізується за умов інтенсивного охолодження під час кристалізації.
За звичайних умов тверднення метали у твердому стані мають кристалічну будову. Для кристалічного стану характерно, перш за все, певне закономірне розташування атомів у просторі. Кожен атом (іон) у кристалі оточений певною кількістю найближчих атомів (сусідів), розташованих на однаковій відстані від нього. Розглянемо схему розташування атомів (позитивно заряджених іонів) в одній площині. Уявні лінії, проведені через центри атомів, утворюють ґратку, у вузлах якої знаходяться атоми металу — так звану кристалографічну площину (рис. 1.1, а). Багаторазове повторення таких площин у просторі, розташованих паралельно, відтворює просторову кристалічну ґратку (рис. 1.1, б). Взаємне розташування у просторі атомів реальних металів і відстань між ними визначають за допомогою рентгено-структурного аналізу. Розташування атомів у кристалі зручно зображувати у вигляді просторових схем — елементарних кристалічних комірок. Під цим розуміється найменший комплекс атомів, що дозволяє відтворити при багатократному повторенні просторову кристалічну ґратку (рис. 1.2).
2. Види кристалічних ґраток
Просторове розташування атомів у кристалічному тілі залежить від природи металу, характеру міжатомних зв'язків, температури, тиску. Прагнення атомів до найбільш щільного розміщення призводить до значної кількості комбінацій їхнього взаєморозташування. Серед промислових металів найпоширенішим є утворення трьох основних типів кристалічних ґраток: об'ємноцентрованої кубічної (ОЦК), гранецентрованої кубічної (ГЦК) і гексагональної щільного пакування (ГЩП).
У об'ємноцентрованій кубічній ґратці (рис. 1.2, а) атоми розташовані у вершинах куба і один атом у центрі куба. Таку кристалічну ґратку мають Р, К, Na, Li, Tip, Zrp, Та, W, V, Fea, Cr, Nb, Ва та інші метали.
У гранецентрованій кубічній ґратці атоми розташовані у вершинах куба і в центрі кожної грані (рис. 1.2, б). Кристалічну ґратку такого типу мають: Саа, Се, Sra, Th, Pb, Ni, Ag, Au, Pd, Pt, Ir, Fer Cu, Caa та інші метали.
Гексагональну гратку щільного пакування мають Mg, Tia, Cd, Re, Os, Ru, Zn, Co, Be, Ca та інші метали. Атоми у ГЩП-гратці розташовані у вершинах і центрі шестигранних основ призми та три атоми — у середній площині призми (рис. 1.2, в).
3. Дефекти кристалічної будови металів
Реальні полікристалічні метали завжди мають недосконалості (дефекти) кристалічної будови. Характер і ступінь порушення досконалості кристалічної будови значною мірою визначають властивості металів. Недосконалості будови кристалічної ґратки за геометричними ознаками поділяють на:
точкові (нульвимірні);
лінійні (одновимірні);
поверхневі (двовимірні).
До точкових дефектів (невеликі розміри у трьох вимірах) відносять вакансії, міжвузлові та домішкові атоми.
Вакансія — це вузли кристалічної ґратки, в яких атоми відсутні (рис. 1.4, а). На вільне місце у гратці може переміщуватись інший атом, лишаючи нове вакантне місце. Це сприяє дифузії та самодифузії металу. Кількість вакансій за кімнатної температури порівняно із загальною кількістю атомів незначна (приблизно одна вакансія на 10 атомів), але дуже зростає при підвищенні температури. Так, при температурі, що майже дорівнює температурі плавлення, одна вакансія припадає вже на 104 атомів металу.
Міжвузлові атоми — це атоми, що вийшли з вузла кристалічної ґратки і зайняли місце у міжвузлях (рис. 1.4, б).
Рисунок 1.4. Точкові дефекти у кристалічній гратці: а – між вузлові атоми; б – вакансії
Домішкові атоми — це атоми іншого елемента, які розташовуються у вузлах або міжвузлях кристалічної ґратки металу (сплаву).
Точковий дефект розглядають як центр стиснення або розширення у пружному середовищі, що зумовлює викривлення біля нього кристалічної ґратки (рис. 1.5). Точкові дефекти можуть взаємодіяти між собою, утворюючи пари або комплекси різних недосконалостей.
До лінійних дефектів відносять такі, що мають невеликі розміри у двох вимірах і значну протяжність у третьому. Це може бути низка вакансій або міжвузлових атомів. Особливим і найважливішим видом лінійної недосконалості є крайові і гвинтові дислокації (рис. 1.6).
К райова дислокація — це локалізоване викривлення кристалічної ґратки внаслідок присутності в ній "зайвої" напівплощини (екстра-площини). Край цієї площини утворює дефект ґратки — лінійну (крайову) дислокацію, біля якої виникають пружні викривлення ґратки і відбувається зміщення атомів відносно їх нормальних положень при невеликому дотичному напруженні. У цьому випадку екстраплощина шляхом незначного зміщення перейде у повну площину кристалу, а функції екстраплощини будуть передані сусідній площині.
Рисунок 1.5 Викривлення кристалічної гратки біля вакансії (а),
дислокованого (б) і домішкового (в) атомів
Якщо екстраплощина знаходиться у верхній частині кристала, то дислокацію називають позитивною і позначають ±, а якщо у нижній — то негативною і позначають т. Ця відмінність між ними дуже умовна, і якщо перевертати кристал, то позитивна дислокація змінюється на негативну і навпаки. Дислокації однакового знаку відштовхуються, а різного — притягуються. Зближення дислокацій з різним знаком призводить до їхнього взаємознищення.
Порушення порядку розташування атомів може призвести до утворення іншого виду дефекту — гвинтової дислокації (див. рис. 1.6, а, б). У цьому випадку кристал можна уявити як такий, що складається з однієї атомної площини, закрученої у вигляді гвинтової поверхні. На відміну від крайової гвинтова дислокація паралельна до вектора зсуву. Розрізняють: • правосторонні (за рухом годинникової стрілки) і • лівосторонні (проти руху стрілки годинника) гвинтові дислокації.
Нагадаємо, що навколо дислокації утворюється зона викривлення кристалічної ґратки. Енергію викривлення ґратки характеризує так званий вектор Бюргерса, з величиною якого пов'язують здатність дислокації до переміщення.
Рисунок 1.6.Схеми крайової (а) та гвинтової (б) дислокацій
у кристалічній гратці металу
Важливе значення має характеристика кількості дислокацій — густина дислокацій. Це сумарна довжина дислокацій, що виражається у сантиметрах на одиницю об'єму (V, см3 ), тобто р = L/V, см -2. У реальних кристалах металів вона становить ~ 10 ......108 см-2 дислокацій. Рухливість їх висока і вони здатні до розмноження під дією зовнішніх зусиль, прикладених до металу. За значної пластичної деформації густина дислокацій зростає до 1010 ...1012 см -2. Густина дислокацій та їхнє розташування значною мірою впливають на властивості металів.
Реальний металевий кристал містить не лише атомно-кристалічні дефекти (вакансії, дислокації), а й структурні недосконалості (блоки, фрагменти, субзерна).
Поверхневі дефекти незначні за розмірами лише в одному вимірюванні — це поверхні розділу між окремими зернами або субзернами у полікристалічному металі (рис. 1.7). Полікристал складається з великої кількості зерен, кристалічні ґратки яких розорієнтовані (за кристалографічними напрямками) на кути до кількох десятків градусів. Тому границі між зернами називають великокутовими. Кожне зерно складається з окремих фрагментів — субзерен, розорієнто-ваних один від одного на один або кілька градусів. Границі між ними називають молокутовими. Субзерна у свою чергу складаються немовби з мозаїки окремих блоків розміром 1000...100 000 А, кристалографічні площини яких розорієнтовані на невеликий кут — менше 10.
Така триступінчаста структура не є обов'язковою. Зерна можуть складатись також з фрагментів без внутрішньої блочної структури або лише з блоків. Границі зерен являють собою перехідну зону завширшки до 3...4 міжатомних відстаней, у якій гратка одного кристала переходить у гратку іншого, що має іншу кристалічну орієнтацію. Границі зерен і блоків мають порушення закономірності розташування атомів, скупчення дислокацій та домішкових атомів, мають підвищену хімічну активність.
До об'ємних дефектів відносять скупчення точкових дефектів, що утворюють пори, а також вкраплення іншої фази.
Рисунок 1.7. Схеми різної орієнтації у полікристалічному металі (а)
та субзеренної (блочної) структури металу (б)
4. Поліморфізм та анізотропність металів
Залежно від температури і тиску деякі метали можуть змінювати будову (тип) кристалічної ґратки, тобто існувати у різних кристалічних формах — поліморфних модифікаціях.
Рисунок 1.2. Елементарні кристалічні комірки металів: а - ОЦК, б – ГЦК, в - ГЩП
Поліморфну модифікацію, стійку при найнижчій температурі, позначають літерою α, при більш високій — δ, далі — γ тощо. Перехід від однієї модифікації до іншої називають поліморфним перетворенням. Кожна з модифікацій має свій температурний інтервал існування. За умов рівноваги поліморфне перетворення відбувається при постійній температурі і супроводжується виділенням тепла, якщо перетворення йде при охолодженні, або поглинанням тепла — в разі нагрівання. Для реалізації поліморфного перетворення, як і при кристалізації з рідкої фази, потрібне деяке переохолодження (або перегрів) відносно рівноважної температури. Механізм поліморфного перетворення подібний до кристалізації, що здійснюється шляхом утворення зародків нової фази та їхнього наступного зростання.
Відомі поліморфні перетворення для таких металів: Fe, Ti, Mn, Sn, Ca, Li, Те, Na, Cs, Sr, Zn, РЗМ-металів тощо.
Внаслідок поліморфного перетворення утворюються нові кристалічні зерна іншої форми та розміру. Тому таке перетворення називають перекристалізацією. При цьому властивості металів і сплавів змінюються стрибкоподібно.
Елементарна комірка — це найменша кількість (комплекс) атомів, яка при багаторазовому повторенні у просторі дозволяє побудувати просторову кристалічну ґратку певної системи.
Відрізки дорівнюють відстаням до найближчих атомів (іонів) по координатних осях у тривимірному просторі, позначають їх літерами а, в, с.
Кути між цими відрізками позначають а, р, у. Співвідношення відрізків і кутів визначає форму комірки.
Період або параметр гратки дорівнює довжині ребра комірки у напрямі головних осей
кристалічної гратки. Параметри гратки вимірюють у нанометрах (нм), ангстремах (А).
Координаційне число (К) характеризує щільність пакування гратки, визначає кількість найближчих і рівновіддалених атомів у певній кристалічній гратці. Координаційне число простої кубічної гратки позначають К6 (літера вказує на тип гратки, цифра — на кількість
Сукупності аналогічних площин позначають цифрами у фігурних дужках, наприклад {100}. При позначенні напрямків використовують прямокутні дужки, наприклад [100].
Із спостережень за розташуванням атомів у різних площинах кристалічної ґратки видно, що насиченість цих площин атомами неоднакова. Також різні й відстані між атомами та сили міжатомного зв'язку. Так, в ОЦК-гратці площині (100) належить лише один атом [(1/4) х 4],
Рисунок 1.3. Індекси кристалографічних площин (а-в) і напрямків (г)
в об’ємноцентрованій кубічній гратці (ОЦК)
площині (110) — два: один вносять атоми, що знаходяться у вершинах [(1/4) х 4], і один — атом у центрі куба. У ГЦК-гратці найщільніше атоми розташовуються у площині (111), а в ОЦК-гратці — у площині (110).
Це зумовлює різний рівень фізико-механічних властивостей окремих кристалів (монокристалів) у різних площинах і напрямках кристалічної ґратки — так звану анізотропію. Це характерна особливість кристалічного тіла на відміну від аморфних з неупорядкованою насиченістю атомами у різних напрямках, тобто ізотропних.
Реальні технічні метали є полікристалами, тобто складаються зі значної кількості по-різному орієнтованих у просторі анізотропних кристалів (зерен). Тому властивості таких полікристалів у всіх напрямках усереднюються і практично не відрізняються. Проте такі технологічні операції, як кування, прокатування, штампування, можуть створювати певну переважаючу орієнтацію зерен і призвести до анізотропії полікристалічного металу.
Тема 3 : Загальна класифікація властивостей металів